Pašerácká lávka

Lávka přes Divokou Orlici původně postavená pro potřeby dřevorubců. Byla však hojně používána pašeráky,zvláště po první světové válce proto dostala název Pašerácká.

Pašerácká stezka pro malé objevitele

Hledací hra nejen pro malé  souběžně s naučnou stezkou Zemská brána. Vyzvedněte si hrací karty u nás v občerstvení a cestou hledejte ukryté krabičky srazítky. Nápověda je na zadních stranách tabulí naučné stezky. Po odevzdání vyplněné karty v občerstvení na děti čeká diplomek a sladká odměna.

Zemská brána

Až sem tvoří řeka Divoká Orlice státní hranici mezi ČR a Polskem.  Zde se řeka prudce stáčí a opouští státní hranici. Její koryto je neobyčejně divoké, zúžené, s obrovskými kameny, přes které se divoce řítí voda. Celý pohled směrem od mostu na řeku je jedinečný a stává se přitažlivým nejednomu fotografovi či malíři.
V místě, kde se řeka prudce stáčí, byl při stavbě silnice do Bartošovic postaven v letech 1900 – 1903 kamenný most. V pohledu proti proudu zvýrazňuje název „Zemská brána“ jeho oblouk, který je rozhraním dvou států, a to České republiky a Polska.

Přehrada Pastviny

V letech 1932-38 byla na Divoké Orlici vybudována vodní nádrž Pastviny. Jedná se o gravitační, obloukovou zděnou přehradní hráz z lomového kamene, která je umístěna u údolí Divoké Orlice u skalního výchozu Hastrmanice nad Nekoří. Součástí přehrady je i hydroelektrárna. Účelem přehrady je výroba elektrické energie, regulace průtoku, ochrana před povodněmi a využití pro rekreaci, koupání. Je zde půjčovna šlapadel, kánoí a kajaků, půjčovna koloběžek, turistický vláček, Adrenalin centrum,bobová dráha  a možnost rybaření.

Hrad Litice nad Orlicí

Gotický hrad založený koncem 13. století, největší slávu zažíval v dobách krále Jiřího z Poděbrad, z původního hradu se dochovala část paláce a hradní věž s vyhlídkou. Je nejzachovalejší ukázkou hradní architektury na Orlickoústecku. Nachází se na skalnatém ostrohu nad meandrem Divoké Orlice, který je přírodní památkou. Při prohlídce je možné vystoupat na hradní věž s výhledem na Kralický Sněžník a na žulové lomy na litickém Chlumu. Výlet na hrad je vhodný pro pěší turisty i cyklisty, kteří mohou pro cestu do Litic využít šest kilometrů dlouhou stezku, která vede Přírodním parkem Orlice z Potštejna.

Správa státního hradu Litice
Hrad Litice
564 01 Žamberk
www.hrad-litice.cz